Niedziela
2018-03-25
00:35
Formularz logowania
Wyszukiwanie
Kalendarz
«  Październik 2014  »
PnWtŚrCzwPtSobNie
  12345
6789101112
13141516171819
20212223242526
2728293031
Archiwum wpisów
Licznik odwiedzin

Poznanie Prawdy

Główna » 2014 » Październik » 12 » Niedziela dniem odpoczynku Boga?
09:52
Niedziela dniem odpoczynku Boga?

Pewnie nigdy się nad tym nie zastanawiałeś, bo myślałeś że wiesz, jak z tym jest. 
Zapewne myślisz, że niedziela jest dniem odpoczynku Boga?
Odpowiesz mi, że tak - to siódmy dzień, a więc dzień w którym odpoczywał Bóg.
Ale czy aby na pewno? Na początku sprawdźmy co Biblia pisze o owym dniu:

(2) I ukończył Bóg w siódmym dniu dzieło swoje, które uczynił, i odpoczął dnia siódmego od wszelkiego dzieła, które uczynił. (3) I pobłogosławił Bóg dzień siódmy, i poświęcił go, bo w nim odpoczął od wszelkiego dzieła swego, którego Bóg dokonał w stworzeniu. (Księga Rodzaju 2:2-3)

(8) Pamiętaj o dniu sabatu, aby go święcić. (9) Sześć dni będziesz pracował i wykonywał wszelką swoją pracę, (10) ale siódmego dnia jest sabat Pana, Boga twego: Nie będziesz wykonywał żadnej pracy ani ty, ani twój syn, ani twoja córka, ani twój sługa, ani twoja służebnica, ani twoje bydło, ani obcy przybysz, który mieszka w twoich bramach. (11) Gdyż w sześciu dniach uczynił Pan niebo i ziemię, morze i wszystko, co w nich jest, a siódmego dnia odpoczął. Dlatego Pan pobłogosławił dzień sabatu i poświęcił go. (Księga Wyjścia 20:8-11)

Ciekawy artykuł:

SZABAT : SIÓDMY CZY SZÓSTY DZIEŃ TYGODNIA?

pytanie od C :

Dlaczego Szabat - siódmy dzień tygodnia, przypada w sobotę - czyli w szósty dzień tygodnia?

odpowiedź:

W krajach europejskich (i nie tylko), wszyscy idą do pracy w poniedziałek odnosząc wrażenie, że zaczynają w ten sposób nowy tydzień. I "administracyjnie" mają rację. Ale nie pod względem tradycji i wielowiekowych zasad religii (chrześcijańskiej). Historycznie bowiem pierwszym dniem tygodnia jest niedziela, a sobota - ostatnim.
W judaizmie i w języku hebrajskim dni tygodnia nie mają nazw i określane są według ich kolejności: "pierwszy dzień", "drugi dzień", aż do "siódmego dnia", który w Torze został nazwany "Szabat" ("dzien odpoczynku": "szwut" oznacza odpoczynek).
Historycznie rzecz biorąc, pozażydowski świat przyjął - w powszechnym wymiarze - podział na siedmiodniowe tygodnie w późnym okresie Cesarstwa Rzymskiego. Oczywiście  wzorcem była tu tradycja Tory, zaadaptowana przez chrześcijaństwo. Poprzez tradycję chrześcijańską nazwa tego dnia w wielu językach nawiązuje więc bezpośrednio do nazwy hebrajskiej ostatniego, najważniejszego dnia tygodnia. Przykładowo: polski - "sobota" (jedyna niesłowiańska nazwa dnia), rosyjski - "subbota", portugalski - "sabado" itd. Rzymianie nazwali ten dzień "dniem Saturna", stąd z kolei np. "Saturday" w angielskim.
Siódemka jest uważana za liczbę odzwierciedlającą naturalny rytm kosmosu. Siedem dni to jedna czwarta miesiąca księżycowego. Po Rewolucji Francuskiej próbowano eksperymentować we Francji z dziesięciodniowym tygodniem i zakończyło się to fiaskiem.
W tradycji chrześcijanskiej sobota jest również ostatnim dniem tygodnia, a niedziela  - "Dzień Pana" - pierwszym (niedziela ogłoszona została  chrześcijańskim pierwszym dniem tygodnia już około roku 325 n.e.). Początkowo chrześcijanie obchodzili wyłącznie żydowski Szabat; później z niego zrezygnowali, aby podkreślić swoją odmienność. Jednocześnie nakaz uświęcania Szabatu obecny wśród Dziesięciorga Przykazań, został zastąpiony mniej precyzyjnym nakazem "Pamiętaj, aby dzień święty święcić". Mimo tych zmian, sobota pozostawała wciąż ostatnim dniem tygodnia.
Jednak (współcześnie) we wszystkich sferach życia w krajach europejskich sobota jest administracyjnie szóstym dniem tygodnia, a niedziela - siódmym i ostatnim. Stąd właśnie poczucie, od dawna powszechne, że sobota jest dniem szóstym. Międzynarodowy Standard ISO 8601 też uznaje niedzielę za ostatni dzień tygodnia, a sobotę - za szósty.
W Stanach Zjednoczonych, zgodnie z Torą, sobota jest ostatnim dniem tygodnia. Kalendarze amerykańskie wyglądają inaczej niż europejskie.
Typowy kalendarz amerykański: sobota jest siódmym dniem tygodnia.

Kalendarz polski (europejski): sobota jest szóstym dniem tygodnia


Źródło: http://www.the614thcs.com/40.722.0.0.1.0.phtml

Sobota (sobota i, skrót sob.[1], symbol w kalendarzu So) – dzień tygodnia między piątkiem a niedzielą.

Według normy ISO-8601 jest szóstym dniem tygodnia[2].

W tradycji biblijnej – chrześcijańskiej i żydowskiej, gdzie za pierwszy dzień tygodnia uznawana jest niedziela, sobota jest siódmym, ostatnim dniem tygodnia[3].

W religii żydowskiej sobota jest dniem świątecznym, zwanym szabatem. Biblijna opowieść o stworzeniu świata wyjaśnia jej genezę – ostatniego dnia tygodnia Bóg odpoczął po dziele stworzenia. W ortodoksyjnym judaizmie ściśle przestrzegany jest nakaz powstrzymania się od pracy.

Polska nazwa, podobnie jak w wielu innych językach europejskich wywodzi się od szabatu[4] – świątecznego dnia odpoczynku obchodzonego przez wyznawców judaizmu i niektórych Kościołów chrześcijańskich, który trwa od zachodu słońca w piątek do zachodu słońca w sobotę[5]; por. np. hiszp. sábadowł. sabatoczes. sobotaros. суббота (subbota), chorw.subota, również niem. Samstag.

W języku niemieckim funkcjonuje również nazwa Sonnabend, pochodząca z czasów przedchrześcijańskich i nawiązująca do germańskiej rachuby czasu, w której doba zaczynała się od wieczora: Sonnabend < Sonn + Abend ‛wieczór’, tj. wieczór tej samej doby, co Sonntag (niedziela).

językach nordyckich oznacza ‛dzień kąpieli’: np. duń. lørdag. Na nazewnictwo niektórych innych języków germańskich i celtyckich wpłynęła łacińska nazwa dies Saturni ‛dzieńSaturna’: np. ang. Saturday.

W kulturze zachodniej sobota jest dniem częściowo lub całkowicie wolnym od pracy. Wraz z niedzielą tworzy weekend.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Sobota                                                         

A tutaj na zakończenie krótki fragment z filmu na temat niedzieli:

Oglądaj od 1:10:43 do 

Opis pod filmem: Nawrócenie elitarnego spirytysty. Mój mały komentarz. Oglądając film trzeba brać cały czas małą poprawkę na to, że opowiada całą historię adwentysta, który nie daje zapomnieć o swojej denominacji. Oprócz tego świetne i pouczające świadectwo.

Mój komentarz co do filmu: Nieistotne jest teraz to, czy ten film jest wiarygodny czy też propaguje w jakiś sposób Adwentyzm Dnia Siódmego. Myślę tak, ponieważ owy plan ustanowienia oficjalnie niedzieli został zrealizowany i widać to w realu. Co widać? Chociażby to, że większość kościołów chrześcijańskich ma zebrania w niedzielę i większość, uważa że niedziela jest dniem odpoczynku Boga!

Prawdziwe oblicze niedzieli

Niedziela (niedziela i, skrót ndz. lub niedz[1]., symbol w kalendarzu Nd) – dzień tygodnia występujący pomiędzy sobotą aponiedziałkiem.

Według normy ISO 8601 rozumiany jako siódmy[2].

W tradycji biblijnej – chrześcijańskiejżydowskiej jest dniem pierwszym[3]. Taka rachuba obowiązuje w niektórych krajach, szczególnie anglosaskich. 

http://pl.wikipedia.org/wiki/Niedziela

Sunday, Sun=słońce, Day=dzień, Sunday=Dzień słońca

Fragment:

Święto Słońca - dzień Mitry, przypadał na niedzielę.

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/Mitra_(mitologia)

Mitra (awest. Miθrō ميترا – „pakt”, „przymierze”, sankr. Mitráḥ) – bóstwo solarne

Źródło: http://pl.wikipedia.org/wiki/B%C3%B3stwa_solarne

Owo bóstwo solarne to nic innego jak kult pogański!

Podsumowując: Dniem odpoczynku Boga jest sobota - dzień siódmy wg. tradycji chrześcijańskiej. Administracyjnie dniem siódmym jest niedziela - widać niezły w tym przekręt 'oficjalnie' przyjęty!

Jak ja to mawiam: "Nie wszystko co oficjalne, jest prawdziwe". 

Wyświetleń: 1178 | Dodał: poznanieprawdy | Rating: 3.3/3
Liczba wszystkich komentarzy: 0